VŠETKO O NAŠOM NÁBYTKU: ČO JE MASÍV, MDF, DTD A POVRCHOVÁ ÚPRAVA?
Ako si kúpiť ten najlepší nábytok? Ako predajca nábytku vieme, že pri výbere každý z nás hľadá vysokú kvalitu materiálu a spracovania, dlhú životnosť, štýlový dizajn a nízku cenu. Aby boli tieto kritériá splnené, zhotovujú výrobcovia nábytok z rôznych materiálov. Niektoré dodávajú štýl a moderný vysoký lesk, iné dobre plnia svoju funkciu za nízku cenu a ďalšie vydržia aj desiatky rokov. Aby ste sa v nich dokázali vyznať, prinášame vám prehľad, čo si možno pod konkrétnym materiálom a povrchovou úpravou predstaviť.
Masív
Masívny nábytok je jednoducho tradičný nábytok vyrobený z dôkladne opracovaných drevených dosiek a doštičiek. Ponúka pevnosť, odolnosť, stabilitu, dlhú životnosť a najmä charakteristickú kresbu a vôňu prírodného dreva (jej intenzita sa však bude líšiť od použitého druhu dreva). Borovicový masív je mäkší, než bukový masív. Masívny nábytok z oboch materiálov prinesie vysokú kvalitu a atraktívne spracovanie, bukové drevo je však výrazne tvrdšie a zachováva si pôvodnú formu, tvar a vlastnosti omnoho dlhšie ako mäkšie borovicové drevo. Je však aj finančne náročnejšie. V dnešnej dobe sú výrobné postupy nábytku už také dokonalé, že často na pohľad nerozoznáte masív od fóliovnej MDF dosky. Skutočné masívne drevo však spoznáte aj podľa toho, že neustále pracuje. Najskôr ho teda rozoznáte vôňou, neskôr zasa zmenou farby, ktorá (opäť v závislosti od použitého typu dreva) získa medovejší až jantárový odtieň, čo môže zvýrazniť aj kresbu dreva. Často je to želaný efekt, a to najmä v prípade, ak si zvolíte masívny nábytok v prírodnom prevedení. V prípade nábytku z bielej farby sa to však môže najmä pri borovicovom masíve spájať s väčšou intenzitou a raz za pár rokov aj s extra starostlivosťou v podobe nanesenie nového bieleho náteru, ktorý prekryje postupnú zmenu farby dreva. Napriek tomu je masív jedným z najhodnotnejších a najobľúbenejších druhov nábytku, ktorý si vás získa svojou kvalitou a krásou.
Výhody nábytku z masívu:
✓ kresba prírodného dreva
✓ dlhá životnosť
✓ vysoká nosnosť
✓ ekologický a hodnotný prírodný materiál
✓ odolnosť a pevnosť
✓ stabilita
✓ jemná vôňa dreva – závisí od druhu dreva
Nevýhody:
☹ vyššia cena
☹ vysoká hmotnosť
☹ pracovanie prírodného dreva – táto vlastnosť môže byť výhodou aj nevýhodou
DTD (drevotriesková doska)
Drevotriesková doska je moderný, lacný a tvárny materiál na výrobu nábytku. Oproti masívnemu drevu je výrazne cenovo dostupnejšia a takisto aj výrazne ľahšia. Zvlášť jej nižšiu hmotnosť oceníte pri prenášaní a manipulácii s nábytkom. Vyrába sa z tepelne stlačenej drevenej drviny, ktorá sa neskôr laminuje špeciálnym papierom a zalieva živicou. Vzniká tak trojvrstvová doska s najhrubšou trieskovou vrstvou uprostred a lepenými vrstvami na bočných stenách.
Výhody:
✓ nízka hmotnosť – ľahko sa presúva a sťahuje
✓ dizajnové možnosti – laminovaním a fóliovaním získate atraktívny a luxusný dizajn za nízku cenu
✓ nízka cena – ideál najmä, ak neplánujete nábytok na celý život, ale budete ho chcieť neskôr opäť vymeniť (napríklad v detskej izbe)
Nevýhody:
☹ nižšia odolnosť, pevnosť a nosnosť – dajte si pozor na skákanie, kopanie či prudké nárazy
☹ nižšia životnosť – všetko však záleží od mechanického namáhania a zaobchádzania s nábytkom
MDF: DREVOVLÁKNITÁ DOSKA
MDF je stredne tvrdá/hustá drevovláknitá doska. Je kompromisom medzi kvalitou masívneho nábytku a dizajnovými možnosťami lacnejšej drevotriesky. Vyrába sa stlačením a zlepením veľmi jemných drevených drvín do husto lisovaných dosiek. Oproti masívu nemá MDF doska typickú kresbu dreva, preto sa vždy laminuje, fóliuje alebo lakuje do krajšej podoby. Má porovnateľné vlastnosti ako masív, no oveľa lepšie znáša napríklad vlhko a vodu. Nevýhodou je však opäť vyššia cena a hmotnosť.
Výhody:
✓ pevnosť
✓ odolnosť
✓ vysoká nosnosť
✓ vysoká odolnosť voči vode
✓ dizajnové možnosti – ľahká tvarovateľnosť do rôznych dezénov
✓ kompromis medzi cenou DTD a kvalitou masívu
Nevýhody:
☹ vyššia cena
☹ vyššia hmotnosť
☹ bez prirodzenej vône a kresby dreva
TYPY POVRCHOVEJ ÚPRAVY NÁBYTKU
Záverečnú bodku za dizajnom detského nábytku však urobí až jeho povrchová úprava. V našom e-shope nájdete nábytok, ktorý je upravovaný rôznymi tradičnými aj modernými spôsobmi:
FARBENIE A LAKOVANIE
Chráni nábytok pre mechanickým poškodením, predlžuje jeho životnosť a stabilizuje vzhľad na dlhé obdobie. Takisto mu dokáže dodať žiaduci odtieň, a to tak, že buď úplne, alebo polotransparentne prekryje povrch materiálu. Kresbu dreva tak môžete ešte viac zintenzívniť, alebo naopak, úplne prekryť (čo sa využíva napríklad u MDF dosiek, ktoré nie sú vo svojej prirodzenej podobe práve atraktívne). Pre detský nábytok v našom e-shope výrobcovia používajú bezzápachové ekologické laky a farbivá.
MORENIE
Podobne ako lakovanie a farbenie, aj morenie dreva prispieva k predĺženiu životnosti nábytku. Do nábytku sa nechá vpiť špeciálny prípravok, ktorý zvýrazní prirodzenú kresbu dreva, či dokonca zmení jeho pôvodný prírodný farebný odtieň na iný. V našom e-shope sú príkladom napr. už spomínané odtiene inak drahšieho dreva: calvados, wenge, dub, hruška, jelša, čerešňa alebo orech. Samotný nábytok je však vyrobený z cenovo dostupnejšieho borovicového, bukového masívu, alebo MDF, ide len o farbu. 🙂 Obvykle ho ako posledná ochranná vrstva dopĺňa prelakovanie bezfarebným lesklým alebo matným lakom.
EKO: BEZ POVRCHOVEJ ÚPRAVY
Absolútne ekologická povrchová úprava, avšak nie žiadana. Ako je to možné? Takýto nábytok nie je lakovaný, farbený, morený, ani fóliovaný. Ideál pre tých, ktorí sú citliví na akýkoľvek závan farieb, lakov a syntetických materiálov. Neznamená to však, že jeho povrch neprešiel žiadnou úpravou – kvalitný masívny bukový nábytok je v eko úprave perfektne vybrúsený a vyhladený do hladka, vďaka čomu nie je nutná ďalšia dodatočná úprava. Mali by ste si však dávať pozor, aby neprichádzal do kontaktu s vodou a vlhkom, pretože otvorené póry bukového nábytku vlhko rýchlo nasajú, čo môže nábytok rýchlo znehodnotiť.
LAMINOVANIE NÁBYTKU
Povrchová úprava, ktorá dodá povrchu nábytku z akéhokoľvek materiálu (DTD aj MDF) úplne nový dizajn od jednofarebnej a krásne jednoliatej plochy až podobu nábytku z luxusného exotického masívu. Skvelý trik za málo peňazí, nemyslíte? 🙂
FÓLIOVANIE NÁBYTKU
Pri fóliovaní sa na povrch nábytku nanáša PVC fólia dodávajúca nábytku špecifický tvar, dezén či motív. Fólia zároveň zvyšuje odolnosť nábytku voči oteru a vlhkosti. PVC fóliu na povrchu môžete čistiť bežnými čistiacimi prostriedkami bez rizika zničenia potlačeného motívu. Takýto nábytok sa ľahko udržiava a čistí. A pretože aj jeho dvierka a hrany sú potiahnuté fóliou vcelku, nenájdete po stranách fóliovaného nábytku žiadne spojovacie lišty a špáry, ktoré by sa mohli časom zanášať či odlupovať.
ABS HRANY
Ak má nábytok (z DTD) ABS hrany, znamená to, že jeho hrany sú oblepené špeciálnou plastovou lištou. Je pomerne nenápadná a tón v tóne s vašim nábytkom. Zabezpečuje však vyššiu odolnosť nábytku voči nárazom a vlhkosti, ktorá by mohla DTD rýchlo poškodiť
Špeciálne upozornenie:
Nábytok z masívu, ktorý je lakovaný alebo iným spôsobom upravený na biely odtieň, nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu, aby vám časom nezažltol. Je to jeho prirodzená vlastnosť, ktorú nie je možné reklamovať.
Matrac pravidelne otáčajte na opačnú stranu (aspoň každé 2 mesiace), aby ste sa vyhli predčasnému opotrebovaniu a preležaniu. Ide o dôležitý pokyn od výrobcu.